Виховання у дошкільників позитивного емоційно-ціннісного ставлення до природного довкілля

Автор работы: Пользователь скрыл имя, 03 Февраля 2014 в 22:55, курсовая работа

Краткое описание

Актуальність роботи - нові світоглядні орієнтири та завдання, які стоять нині перед людством, актуалізують проблему ставлення дитини до природи, корекції ціннісних орієнтацій та утвердження гуманістичних соціально-моральних позицій щодо використання природи суспільством. Мета дослідження – обґрунтувати та експериментально перевірити особистісно орієнтовану технологію виховання емоційно-ціннісного ставлення до природи у дітей дошкільного віку.

Вложенные файлы: 1 файл

ВСТУП.docx

— 128.38 Кб (Скачать файл)

Тема: Чим березень поміж братами  славен (старша група)

Мета: Продовжувати знайомити дітей з причинно-наслідковими явищами в природі, зокрема, місяця березня. Навчати дітей аналізувати, систематизувати ці явища, робити узагальнення шляхом запитань, порівнянь, пригадувань. Розвивати у дітей пам'ять, логічне мислення, свідоме сприймання, довільну увагу, зв’язне мовлення. Виховувати інтерес і любов до природи, бажання берегти її і примножувати її багатства[19 c.11].

Хід заняття: 

«Встала весна, чорну землю сонну розбудила, уквітчала її рястом, барвінком укрила. І на полі жайворонок, соловейко  в гаї землю убрану весною вранці зустрічає». Ось і настала весна, тепла, лагідна, сонячна. Почався перший місяць весни березень. А чи знаєте, діти, чому цей місяць називається  березнем? У цьому місяці тане сніг, пробуджуються від зимового сну  всі рослини, пробуджуються і  берези. Від сонячного тепла починає  бродити сік, він стікає по стовбурі. Кажуть, що березень на весні “плаче”  Плаче від тепла, від радості, що прийшла весна. Тому і перший місяць весни називається Березнем. У  березні погода буває дуже різною: то сніг, то холод, то сонце, то дощ. Тому в народі кажуть: “Березень не вірний: то сміється, то плаче”.

Вихователь  звертає увагу дітей на погоду. «Яка сьогодні погода? Чи гріє сонечко?»  Дітям пропонується заспівати пісеньку “Вийди, вийди, сонечко”.

Виходить  Сонечко – дитина старшої групи: «Я дарую вам тепло, щоб навколо  все цвіло, Щоб листочки зеленіли і щоб пташечка дзвеніла, І росла  травичка, розквітали квіточки, І раділи діточки». Діти і вихователі дякують  Сонечку за тепло і ласку.

«А знаєте, діти, чому весною і влітку Сонечко  так тепло гріє, а взимку тільки світить?». Вихователь пропонує дослідницький  експеримент сонця із земною кулею (сонце – це настільна лампа, за земну кулю служить м’ячик). Вихователь разом з дітьми практично демонструє прогрівання лампочкою м’ячика, асоціюючи це сонцем і землею.

Сонечко: «Ось ви вже знаєте, як я дарую  тепло, щоб навколо все цвіло, а тепер давайте пограємо в  гру “Сонечко і дощик” (Рухлива  гра “Сонечко і дощик”).

Вихователь: «Що ще відбувається в березні?»  – пропонує дітям розглянути бруньки  на гілочках вишні, ліщини, каштана. «Що  сталося з бруньками на гілочках? «Чому бруньки набухли, позеленіли, скоро тріснуть, з’являться листочки». Діти порівнюють ці гілочки з гілками, які ростуть надворі. «Яка між  ними різниця? Чим ще славен місяць Березень?» (Навесні з теплих країв  повертаються до нас птахи). «А які  птахи повертаються до нас?» (Діти відповідають, потім слухають спів птахів по грамзапису). Послухайте загадку: «У садочку біля тину я зробив йому хатину. Він навколо  обкрутився, подививсь і оселився. Хто оселився в хатині?» Так, це загадка про шпака. Шпаки дуже корисні птахи. Вони поїдають дуже багато шкідливих комах, що нищать рослини. Тому люди приваблюють шпаків до садів, щоб вони охороняли сади від гусені, жуків і черв’яків. Для цього  роблять шпаківні. От і ми зараз  повісимо на дерево шпаківню і будемо спостерігати, коли поселяться у них  шпаки.

2.3. Аналіз результатів ефективності  використання технологій екологічного виховання дітей дошкільного віку

Метою контрольного етапу дослідження є аналіз і  порівняння сформованості екологічного виховання у дошкільників до і  після проведення спеціально розроблених  завдань. Нами були розроблені завдання дітям для визначення рівня їх екологічного виховання (табл. 2.2.).

 

 

 

 

 

 

 

Таблиця 2.2.

Показники сформованості екологічних знань у дошкільників   на контрольному  етапі експерименту , %

Група

Рівні

низький

середній

високий

КГ

15,5

75,2

9,3

ЕГ

6

38,5

55,5


 

Згідно  таб. 2.2., для 15,5 % дітей з КГ був характерний низький  рівень екологічного виховання, для 75,2 % - середній рівень, для 9,3 % - високий рівень, для дітей з ЕГ – 6 %, 38,5% і 55,5 % відповідно.

 Співвідношення результатів, отриманих до і після проведеної дослідної роботи дало змогу зробити висновки щодо стійкої тенденції до підвищення рівня знань щодо екологічного довкілля, уміння екологічно доцільного поводження дітей у природному середовищі. Педагогічні розробки, зміст, форми і методи сприяли  покращенню екологічного виховання дітей у результаті  підвищення мотивації до покращення природного довкілля та рівня екологічних знань.  Дошкільники стали уважніше ставитися до  природного довкілля. Результати дослідження засвідчують, що використання системи педагогічного впливу  допомагає дітям покращити ставлення до природного довкілля. Отже, проблема виховання у дітей необхідності дотримання екологічного виховання та способу життя багатоаспектна. Вона вимагає поєднання загальних та індивідуальних екологічних технологій. Цей процес охоплює впровадження нового змісту, зміну загальної стратегії управління навчальним процесом із забезпеченням умов для позитивного впливу на всі складові природи, поширення інноваційних технологій, наполегливий захист дітей від негативних впливів у сімейному і соціальному просторі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Висновки

В ході написання  курсової  роботи ми дійшли таких  висновків. Екологічна ситуація, що склалася, в світі, яка ставить перед людством важливе завдання – збереження екологічних умов життя в біосфері. У зв'язку з цим гостро встало питання про екологічну письменність і екологічну культуру нинішнього і майбутнього поколінь. У нинішнього покоління ці показники знаходяться на не високому рівні. Поліпшити ситуацію можна за рахунок екологічного виховання підростаючого покоління, яке повинне проводитися висококваліфікованими педагогами, озброєними крім знань, поряд ефективних методик, що дозволяють комплексно впливати на особу дитини, розвивати всі компоненти екологічної культури як якості особи в частині загальної культури людини. Проблема екологічного виховання достатньо висвітлена в роботах відомих вчених. Визначені цілі, завдання, принципи, засоби, форми і методи, а також зміст екологічного виховання. Проте систематична робота по екологічному вихованню дітей дошкільного віку ведеться слабо.

Наукові підходи до екологічного виховання в сучасних умовах розроблені в дослідженнях А.Захлєбного, І.Звєрєва, І.Суравєгіної, які визначили мету, принципи, завдання і зміст екологічної  освіти та виховання. Концептуальні  положення екологічного напряму  педагогіки стосовно окремих навчальних предметів, позанавчальної діяльності, вікових груп Л.Іщенко, Н.Лисенко, І.Мельник, Л.Різник, З.Плохій, Н.Пустовіт, Г.Пустовітом, Г.Тарасенко, Д.Струнніковою, Л.Шаповал та багатьма іншими вченими-педагогами.

Виходячи  з аналізу експериментальної  роботи, можна прийти до висновку, що виховання екологічної культури у дітей старшого дошкільного віку здійснюється успішно, якщо створити такі педагогічні умови:

Давати  дітям систематичні екологічні знання; навчити дитину любити життя, природу, людей, себе, активно пізнавати світ. Формувати у дітей систему  екологічних знань про предмети і явища природи, тобто вивчати  самі предмети і явища в природі, зв'язки і відносини, які існують між ними. Розвивати моральні відчуття, формувати моральну свідомість і опановувати навиками і звичками моральної поведінки. Давати екологічні знання в умовах комплексного використання різних видів діяльності дітей в природі.

Настав  час виховувати підростаюче покоління  не у згубній традиції якомога  більше брати від природи, а в  іншому, притаманному українському народові, гармонійному співіснуванні з природою, раціональному використанні та відтворенні  її природних багатств, у психологічній  готовності постійно оберігати природні цінності. Розроблені науково-методичні  рекомендації можуть бути використані  у масовій педагогічній практиці роботи дошкільних закладів, навчальному  процесі педагогічних училищ та вищих  навчальних закладів, у післядипломній підготовці та перепідготовці педагогічних кадрів, у організації спільної навчально-виховної роботи дошкільного закладу з  сім’єю.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Список  використаних джерел.

1. Артамонова Н. В.  Формирование у дошкольников представлений о природе / Н. В. Артамонова, Д. А. Панина // Коррекционная педагогика. – 2011. – № 5. – С. 80–82.

2. Баенская Е. Р.  Признаки эмоциональных нарушений в раннем воздасте / Е. Р. Баенская // Воспитание и обучение детей с нарушениями развития. – 2007. – №4. – С.64–70.

3. Бондаренко О. А.  Екологічна мандрівка / О. А. Бондаренко // Бібліотечка вихователя дитячого садка. – 2013. – № 3-4. – С. 87–89.

4. Бєлєнька Г.  Пізнавати природу допомагають дидактичні ігри (навчання найменших) / Г. Бєлєнька // Імідж сучасного педагога. – 2010. – № 6-7. – С. 9–12.

5. Виноградова Е. Ю.  Формирование экологической воспитанности детей дошкольного возраста / Е. Ю. Виноградова // Дошкольная педагогика. – 2012. – № 5. – С. 9–11.

6.Виноградова Н.Ф.Умственное воспитание детей в процессе ознакомления с природой : пособие для воспитателей детского сада / Наталья Федоровна Виноградова. – 2-е издательство – М. : Просвещение, 1982. – 112с.

7. Воронкова Л.  Дошкільне виховання в системі неперервної екологічної освіти й виховання в умовах НВК / Л. Воронкова, Р. Зінченко, Н. Полянська // Сучасна школа України. – 2011. – № 12. – С. 86–88.

8. Гамаюнова І.  Юні екологи. Тривалий дослід природоохоронної тематики для старших дошкільнят  / І. Гамаюнова // Дошкільне виховання. – 2011. – № 6. – С. 35.

9. Грабійчук Н.  Хай зима лютує - пташок ми підгодуєм. Тематичне заняття для середньої групи / Н. Грабійчук // Дошкільне виховання. – 2011. – № 12. – С. 22–23.

10. Гузиніна В.  Влітку на ставку. Комплексне заняття з ознайомлення з природою, розвитку мовлення та образотворчості для середньої групи / В. Гузиніна // Палітра педагога. – 2011. – № 3. – С. 26–27.

11. Давидова А.  Природа нам - як рідний дім / А. Давидова // Дитячий садок. – 2011. – № 8. – С. 9–11.

12. Денисенко Т.  Подорожі в природу. Інтегрований підхід до організації спостережень / Т. Денисенко // Дошкільне виховання. – 2012. – № 4. – С. 16–17.

13. Дмитренко І.  Організація профільної групи "У гармонії з природою" / І. Дмитренко // Вихователь-методист дошкільного закладу. – 2010. – № 9. – С. 52–62.

14. Дитячими долоньками зберігай своє майбутнє та рідний край  // Бібліотечка вихователя дитячого садка. – 2011. – № 1. – С. 20–36.

15.Дубина І. А.  Світ незвичайних відкриттів / І. А. Дубина, Л. О. Малишева // Бібліотечка вихователя дитячого садка. – 2013. – № 19-20. – С. 18–30.

16. Зайцева Л. І.  Теоретико-методичні засади науково-практичного оволодіння старшими дошкільниками об'єктами природно-предметного довкілля : автореферат на здобуття наукового ступеня докторара педагогічних.наук : спец. 13.00.08 "Дошкільна педагогіка" / Лариса Іванівна Зайцева ; Ін-т проблем виховання НАПН України. – К., 2013. – 37 с.

17. Заповідники // Бібліотечка вихователя дитячого садка. – 2012. – № 21-22. – С. 30–44.

18. Забзеева В. А.  Эколого-субкультурные практики детей дошкольного возраста / В. А. Забзеева // Дошкольное воспитание: Плюс до и после. – 2011. – № 7. – С. 3–7.

19. Заярна О.  Мешканці лісу / Оксана Заярна // Дитячий садок. – 2010. – № 4. – С. 9–14.

20. Кабак І.  Педагогічний внесок В. О. Сухомлинського у розвиток екологічного виховання дошкільників / І. Кабак // Науковий потенціал студентської молоді XXI століття : збірник наукових праць / Полтава державний педагогічний університет імені В. Г. Короленка, Психолого-педагогічний факультет – Полтава, 2009. – Ч. 1. – С. 143–145.

21. Квасініна С. В.  Славна з Олі господиня / С. В. Квасініна // Бібліотечка вихователя дитячого садка. – 2012. – № 21-22. – С. 104–110.

22. Канева М. С.  Экологическое воспитание дошкольников  / М. С. Канева, Г. И. Чадаева // Начальная школа: Плюс до и после. – 2011. – № 7. – С. 7–10.

23. Калуська Л. В.  Дивокрай : вибрані дидактико-методичні матеріали для працівників дошкільних закладів. Книга 2 / Любомира Василівна Калуська. – Тернопіль : Мандрівець, 2008. – 336 с.

24. Комарницька І. З.  Охорона рідної природи. Комахи  / І. З. Комарницька // Бібліотечка вихователя дитячого садка. – 2013. – № 5-6. – С. 9–11.

25. Лосєва І. В.  Довкілля моє неповторне  / І. В. Лосєва // Дошкільний навчальний заклад. – 2013. – № 3. – С. 24–42.

26. Любарова В.  Подорож веселкою до раю / В. Любарова // Дошкілля. – 2012. – № 4. – С. 28–30.

27. Маршицька В.  Від розуму до емоцій. Виховання емоційного ставлення дошкільнят до природи / В. Маршицька // Дошкілля. – 2012. – № 4. – С. 20–21.

28. Майданюк А.  Проводжаємо птахів у вирій. Тематично-пізнавальний цикл для старших дошкільників / А. Майданюк // Палітра педагога. – 2011. – № 5. – С. 24–27.

29. Молчанова І.  Технологія ознайомлення дошкільників з явищами неживої природи / І. Молчанова // Вихователь-методист дошкільного закладу. – 2011. – № 6. – С. 25–32.

30. Носачова Т.  Екологічне виховання дітей старшого дошкільного віку / Т. Носачова // Вихователь-методист дошкільного закладу. – 2011. – № 6. – С. 13–24.

31. Нестеренко М.  Природа планети Земля. Посібник для старших дошкільнят  / М. Нестеренко, В. Щаслива, Г. Катеринюк // Палітра педагога. – 2012. – № 5. – С. 26–27.

32. Охотсьа А.  Вода - найдорожчий скарб. Робота в дослідній лабораторії зі старшими дошкільнятами / А. Охотсьа // Палітра педагога. – 2011. – № 3. – С. 22–23.

33. Пармьонова В. В.  Цікаве природознавство / В. В. Пармьонова // Дошкільний навчальний заклад. – 2013. – № 7. – С. 24–40.

34.Савінова Г. С.  Використання ігрових навчальних ситуацій в екологічному вихованні дошкільнят / Г. С. Савінова // Дошкільний навчальний заклад. – 2011. – № 9. – С. 2–6.

35. Ткаченко І.  Весняна подорож із сонячним зайчиком. Інтегроване заняття для І молодшої групи / І. Ткаченко // Палітра педагога. – 2012. – № 2. – С. 20–22.

36. Тищенко Т. І.  Маленькі екологи (Гурткова робота)  / Т. І. Тищенко // Бібліотечка вихователя дитячого садка. – 2012. – № 21-22. – С. 65–81.

37. Фокіна В.  Діагностика знань дітей дошкільного віку про об'єкти і явища природи / В. Фокіна, О. Газіна // Вихователь-методист дошкільного закладу. – 2012. – № 7. – С. 40–46.

Информация о работе Виховання у дошкільників позитивного емоційно-ціннісного ставлення до природного довкілля