Ознайомлення учнів старших класів загально освітньої школи, із драматургією Лопе де Вега

Автор работы: Пользователь скрыл имя, 21 Декабря 2013 в 15:34, курсовая работа

Краткое описание

МЕТА: Дослідити особливості творчого шляху Лопе де Вега та специфіку організаційного ознайомлення з драматургією іспанського драматурга.
ЗАВДАННЯ: 1) Проаналізувати особливості творчості Лопе де Вега.
2) Вивчити драматургію Лопе де Вега.
3) Дослідити форми та методи вивчення творчості Лопе де Вега у старших класах загально освітньої школи
4) Зробити план-конспект уроку в 9-х класах на тему: «Драматургія Лопе де Вега»

Содержание

Вступ……………………………………………………………………ст
Розділ 1. Творчий шлях іспанського драматурга Лопе де Вега…….ст
1.1 Загальна характеристика творчості Лопе де Вега…………ст
1.2 Драматургія Лопе де Вега…………………………………ст.
Висновки до 1 розділу…………………………………………………ст
Розділ 2. Організація ознайомлення з творчістю іспанського драматурга Лопе де Вега на уроках з художньої культури у старших класах……………ст
2.1 Форми та методи вивчення творчості Лопе де Вега у старших класах загально освітньої школи……………………………………………...ст
2.2 План-конспект уроку в 9-х класах на тему: «Драматургія Лопе де Вега»……………………………………………………………………..ст
Висновки до 2 розділу………………………………………………….ст
Висновки………………………………………………………………...ст
Список використаної літератури…………………

Вложенные файлы: 1 файл

ХУД КУЛЬТУРА останній варіант.doc

— 148.50 Кб (Скачать файл)

Не можна не звернути уваги  на те, що після 1608 в літературній  діяльності Лопе де Вега, безсумнівно, посилюється релігійна тематика,  до речі сказати, значно слабкіше представлена ​​в його драматургії, де  Лопе аж ніяк не виявив тих якостей драматурга-богослова, які відрізняли  таких його сучасників, як Тірсо де Моліна або Миру де Амескуа, не кажучи  вже про Кальдероне. Клерикальна реакція могла надати відоме вплив на  вразливого і, мабуть, податливого до зовнішніх впливів  письменника, але вона безсила була перетворити його талант у "слугу теології".

Плодючість Лопе де Вега як письменника і, зокрема, як драматурга  була феноменальною. Про масштаби його літературної спадщини можуть дати  подання п'ятдесят тисяч віршів одних тільки епічних його поем і дві  тисячі дев'ятсот вісімдесят дев'ять написаних ним сонетів, що складає в  свою чергу близько сорока двох тисяч віршованих рядків.

 

 

 

Розділ  2. Організація ознайомлення з творчістю  іспанського драматурга Лопе де Вега на уроках з художньої культури у старших класах

 

2.1 Форми,  методи вивчення творчості Лопе  де Вега

 

Вивчення життя  та творчості письменників – один із важливих факторів як літературної освіти учнів, так і їх громадянського, морального та естетичного виховання. Шляхи, обсяг і мета цієї роботи залежать від рівня розвитку кожного з них.

 У 6-8 класах немає потреби вивчати біографію та творчий шлях письменника у повному обсязі. На цьому щаблі освіти головна мета уроків літератури – вчити учнів правильного, вдумливого, виразного читання і розуміння прочитаного. Тому вивчаючи біографію  та творчість Лопе де Вега . Важливо добирати біографічні епізоди, що безпосередньо пов’язані з програмним твором. Методичні форми вивчення таких епізодів різноманітні: слово (розповідь) учителя про Лопе де Вега; робота з його портретами; заочна (чи реальна) екскурсія до музею, на виставку, до пам’ятника тощо; використання фотографій, картин, ілюстрацій, які розкривають відтворити колорит епохи, в яку Лопе де Вега жив.

 Слово вчителя  – важливий методичний прийом, що найчастіше використовується у середніх класах. Він дає змогу через невеличке повідомлення про суспільно-історичне тло, на якому створювався твір, через окремі біографічні факти розкрити глибину її ідейного змісту, не зачіпаючи теоретичних викладок.

  Вивчаючи життєвий і творчий шлях Лопе де Вега в старших класах, треба враховувати отримані учнями раніше знання, органічно вводячи їх до нового навчального матеріалу. Тут важко визначити постійні методи і форми роботи, бо Лопе де Вега – неповторна особистість, яка потребує окремого підходу.

 Портрет іспанського драматурга Лопе де Вега (картини, гравюри, ілюстрації, фотографії тощо).

 Якщо із  зовнішністю українських та російських  письменників ми більш-менш знайомі,  то кращих представників світової  літератури наші діти майже не знають.

 Але найти  та продемонструвати учням портрет Лопе де Вега ще не все. Важливо, щоб він “заговорив ”. У цьому можуть допомогти спогади про нього рідних, друзів, сучасників, доцільно звернутися також до відомого жанру – літературного портрета.

 Коли вчитель  готується до презентації великого драматурга Лопе де Вега, важливо перевірити, як правильно пишеться та вимовляється ім’я, по батькові та прізвище письменника. Ці дані необхідно записати великими каліграфічними літерами на дошці, поставивши наголос.

 Окрім того, до програми ввійшли твори  письменників норвезької, російської, казахської, румунської, грузинської,  білоруської, угорської та інших  літератур. Правила правопису  їхніх прізвищ перевіряються  окремо.

 Як за  вимовою, так і за написанням іншомовні прізвища незвичайні для школярів. Запам’ятати їх допоможе відповідний коментар. Як-от: історичний коментар допоможе пояснити імена Ернеста Теодора Амадея (Моцарта) Гофмана, Джорджа Гордона Ноеля Байрона, Йогана Крістофа Фрідріха Міллера, Астрід Анни Емілії Ліндгрен, Оскара Фінгала О’Флаерті Уілса Уайльда.

 У багатьох  європейських народів існувала  традиція додавати до імені  немовляти імена визначних предків  роду. Так, Ернест, Джордж, Йоган,  Астрід, Оскар – власні імена  письменників, а всі інші – їхніх уславлених предків.

 Лексичного  коментаря потребують зовсім  не звичні для наших школярів  прізвища: Лопе де Вега, Оноре  де Бальзак, Гі де Мопассан, Мігель де Сервантес Сааведра, Антуан де Сент-Екзюпері. Частка  де у них свідчить про належність людини до дворянського роду: батько Мігеля де Сервантеса Сааведри – Родріго де Сервантес – зі старовинного дворянського роду, мати – Леонора де Кортінас – теж дворянка. За звичаями того часу патент на дворянське звання можна було й купити. Саме так сталося у родині Лопе де Вега, який мав у Мадриді золотошвейну майстерню і не лише дав синові добру освіту, а й купив йому патент на дворянське звання.

  До псевдонімів зверталися для маскування або свідомості містифікації, щоб уникнути переслідувань цензури, небажаного розголосу на випадок неуспіху в чомусь.

 Отже, вивчення  життя і творчості Лопе де Вега, є першою сходинкою у підготовці до сприйняття художнього твору і потребує продуманої попередньої підготовки вчителя і учнів.

 

2.2 План-конспект  уроку в 9-х класах на тему: «Драматургія Лопе де Вега»

 

Тема уроку : драматургія Лопе де Вега

Мета уроку : ознайомлення учнів із творчістю Лопе де Вега

Завдання :  навчальне – на зразках творів мистецтва дати поняття про драматургію Лопе де Вега

                       розвивальне – розвивати зацікавленість драматургією  Лопе де Вега , творчі здібності учнів.

                     виховне – виховувати вміння бачити красу в, інтерес до нових знань, до мистецтва та художньої культури, що формує естетичні ідеали молодої людини.

 

Тип уроку : урок лекція

 

Обладнання : проектор, комп’ютер , підручники, посібники, словники, текстові завдання, учнівські повідомлення, ілюстративний матеріал, контрольні запитання

 

Хід уроку :

І. Організаційний момент

ІІ. Розповідь дітям про Лопе де Вега,ознайомлення з новим матеріалом

Хто такий Лопе де Вега? Його творчий шлях? Ознайомлення учнів із драматургією Лопе де Вега? і так далі.

ІІІ. Мотивація  навчальної діяльності

  1.    Виховувати в учнів старанність, наполегливість, бажання творчо працювати.

2    Виховувати  в учнів самостійність, мислення, кмітливість.

Закріплення знань.

Підведення  підсумків.

Домашнє завдання.

 

 

 

 

І. Організаційний момент

1)Привітання у віршованій формі:     « Уже дзвінок нам дав сигнал:

                                                                  Працювати час настав.

           Тож і ми часу не гаймо .

             Роботу швидше починаймо.»

2) Перевірка  присутніх.

3) Оголошення  теми уроку «Драматургія Лопе  де вега»

 

ІІ. Розповідь  дітям про Лопе де Вега,ознайомлення з новим матеріалом

 

Фе́лікс-Ло́пе  де Ве́га-і-Ка́рпіо (* 25 листопада 1562, Мадрид — † 27 серпня 1635, Мадрид) — іспанський драматург, діяльність якого належить до так званого «золотого віку» іспанської літератури.

 

Короткий  життєпис

Народився в  Мадриді. Батько майбутнього письменника — виходець із селян, який заробив деякий статок і купив собі дворянське звання, — вирішив вивести сина в люди й дати йому хорошу освіту. Тож хлопець навчався спочатку в Єзуїтській колегії, а згодом в Університеті та Королівській академії математичних наук. Перебував на службі в знатних осіб, брав участь у поході «Непереможної армади», був кілька разів одружений, став ченцем, священиком, мав численні любовні пригоди. Через загибель сина та викрадення доньки став проявляти схильність до містики.

 

У п'ять років  писав вірші, в 12 склав комедію  для сцени. Опанував всі жанри, створив  більше 400 п'єс, майже всі віршовані, відомо ще 250 назв. Теорія «Нове мистецтво  складати комедії в наші дні» (1609) — суміш комічного і трагічного, поділ на акти. Точної класифікації немає. Три типи: героїчні п'єси, комедії шпаги й плаща, і п'єси, де виступає народ. Чітких меж немає. Епізоди з життя Іспанії, її дворянства й побутові. Зіткнення між селянами й феодалами.

 

Творчість

 

Лопе де Вега створив величезну кількість п'єс. Зухвалий в житті, Лопе підняв руку і на традиції іспанської драматургії : він відмовився від прийнятого тоді принципу єдності місця, часу і дії, зберіг лише останнє, і поєднав в своїх п'єсах елементи комічного і трагічного, створивши класичний тип іспанської драми.

 

П'єси де Веги торкаються різноманітних тем: соціально-політичні  драми з вітчизняної та іноземної  історії (наприклад, п'єса про Лжедмитрія «Великий герцог Московський»), історичні  хроніки («Доблесний кордовець Педро Карбонеро»), історії кохання («Собака на сіні», «Дівчина з глечиком», «Вчитель танців»). Основа п'єс — інтрига.

 

У драмах Лопе велику роль займає історія. Такі твори, як «Останній  готський король», «Граф Фернан Гонсалес», «Зубці стін Торо», «Юність Бернара дель Каріпо», «Незаконний син Мударра» та інші. Трактування історичних подій у Лопе близька і збігається з тою, котру століттями давали романсеро (цикли іспанських народних пісень).

 

Театр Лопе де Вега розігрував знайомі будь-якому жителю Піренеїв сюжети. Усі п'єси побудовані так, що трапляється подія, котра припиняє спокійну дію, доводячи напругу переживань до трагізму, щоб пізніше ввести це схвильоване море пристрасті та свавілля в русло законності та суворої католицької моралі. Любовна інтрига, саме в силу того, що вона може розкрити всю могутність людських інстинктів та свавілля, існує у Лопе де Веги, з одного боку — для показу поведінки в сім'ї та суспільстві, а з іншого — показує значущість політичних та релігійних ідей, що панували у тогочасному суспільстві.

 

Лопе де Вега в своїх численних комедіях («Собака  на сіні») виявляє тонкий талант комічного  письменника. Його комедії насичені яскравою, іноді плакатною веселістю. Особлива роль в них відводиться  слугам, історія яких створює паралельну інтригу п'єс. Саме вони, — гострі на язик, лукаві, сиплять влучними прислів'ями та приказками,- виявляються осередком комічної стихії твору.

 

«Фуенте Овехуна» — ісп. «овече джерело». Історична  п'єса. Дія відбувається в кінці 15 століття за царювання Фердинанда й  Ізабелли. Командор ордена Калотрави Фернан Гомес оселився в селищі Фуенте Овехуна, образивши місцевого алькальда, спробою збезчестити його дочку Лауренсію. Селянинові Фрондосо вдається її захистити. Під час весілля командор розганяє всіх, б'є алькальда його жезлом, хоче повісити Фрондосо і викрадає Лауренсію. Усі жителі села поголовно б'ють ґвалтівників. Коли приїжджає суддя, то усі в селі відповідають, що зчинила злочин Фуенте Овехуна. Поняття честі з категорії дворянських почуттів переходить у загальнолюдську. Драматург уважно працює над лінією кожного персонажа. наприклад, Лауренсія зі звичайної дівчини виростає в народну героїню. Вона озброює жінок й особисто бере участь в бою. Лопе де Вега шукає причини єдності народу й держави, ідеалізує образ короля.

 

Домашнє завдання.

Повторити новий  матеріал. Зробити хронологічну таблицю Лопе де Вега

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Висновки

 

Пишучи курсову  роботу я , проаналізувала особливості  творчості Лопе де Вега, вивчила  драматургію Лопе де Вега, дослідила форми та методи вивчення творчості Лопе де Вега у старших класах загально освітньої школи. Зробила план-конспект уроку в 9-х класах на тему: «Драматургія Лопе де Вега»

Зрозуміла ,що урок має бути містким, але не перевантаженим, оскільки порушення цієї умови спонукає учнів до механічного запам’ятовування матеріалу, послаблення інтересу, затримки загального розвитку.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Висновок : (зразок) потім видалити!!!!!!!!!!!!!!

 

Завершуючи коротке знайомство з найбільшим іспанським драматургом, не можна не повторити, що ця людина була дійсно справжнім дивом природи. Належачи до великої фаланги титанів Відродження і живучи інтересами свого часу, він зумів охопити псові найважливіші його проблеми - політичні, суспільні, етичні і побутові.

В центрі історичних драм він  з вражаючою сміливістю поставив питання про необхідність розумної і гуманної влади, що піклується про потреби простого народу і проголосив право цього народу боротися за таку владу і за свої людські права із зброєю в руках. Він показав силу і велич повсталого народу, його розум і непідроблене благородство, талановитість і життєрадісність.

У комедіях "плаща і  шпаги" Лопе де Вега розкрив багатство  внутрішнього світу людини, прославив  силу справжньої любові, захищав право  молодого покоління боротися за цю любов із забобонами і відсталістю середньовіччя. І він створив багатющу галерею художніх образів - яскравих, незабутніх, таких, що пройшли випробування часом і живими, що понині залишилися. Освячене вірою в людину, народ і його майбутнє, творчість Лопе де Вега по праву увійшло до золотого фонду світової культури.

Твори Лопе де Веги приваблюють  майстерністю і красою вірша. Драматург  вставляє у п'єси ліричні поезії різних жанрів, а монологи його героїв часто сприймаються як своєрідні  поеми. Захоплені сучасники називали комедії Лопе «океаном поезії», ходили в театр не тільки дивитися їх, а й слухати.

Як і Сервантес, Лопе де Вега багато зробив для розвитку іспанської літературної мови. Не позбавлена книжних  елементів, мова його творів близька  до розмовної, характеризується простотою й ясністю, в ній широко використано фольклор, приказки, прислів'я, пісні, народні анекдоти. Комедії часто написані на сюжети народних приказок і прислів'їв, які служать їм заголовками.

Информация о работе Ознайомлення учнів старших класів загально освітньої школи, із драматургією Лопе де Вега