Автор работы: Пользователь скрыл имя, 22 Января 2014 в 18:38, курсовая работа
Үш жастағы балалармен жүргізілетін жұмыс негізінен жиын туралы түсінікті дамытуға, жиындарды сандық құрамы жөнінен салыстыру жолымен олардың арасындағы айырмашылықты қабылдауға, жиындардың сандық құрамы жөнінен теңдігі мен теңсіздігін анықтай білуді қалыптастыруға бағытталуы керек. Балалар сан туралы білмей тұрып – ақ жиындарды салыстыра алады. Жиындардың сандық құрамы жөнінен әр түрлі болатынын балалар бақылауларға сүйеніп ұғынып алғандары жөн. Сонда олардың жиындарды салыстыруға ынтасы артып, санау негізінде айырмашылықты сан есім – сөзбен анықтау қажеттігі туады, жиындарды сан есіммен атауға үйрету болса төрт жастағы және одан ересек балалармен өткізіледі.
Сан есім-сөзбен
дыбыс санын анықтай білмейтін
балалар сезім арқылы
Әрбір қимыл-қозғалыс
пен көру арқылы қабылданатын
заттарды сәйкестей отырып, балалар
жиындарды жинақтауды да бір
мезгілде үйренеді. «Сен көп рет
тықылдаттың, мұнда қанша
Үш – бес
элементтен аспайтын әр түрлі
жиындарды ең алғаш таза сезім
арқылы осындай қабылдау
3. Кішкентайлардың
екінші тобындағы балалардың
кеңістік және уақыт жөніндегі
дамтыу жөнінен істелетін
Нәрселердің өлшемі мен формасы.
Кішкентайлардың екінші тобындағы балалар нәрселердің өлшемі мен формаларын қабылдауын дамтыу, олардың сезім арқылы қабылдау тәжірибесін жетілдіре және молайта түсу маңызды. Бұл жұмыс тек сабақ кезінде ғана емес, сондай-ақ дидактикалық ойындарда және күнделікті өмірде өткізіліп отыруы тиіс. Нәрселердің өлшеміне балалар ерте кезден – ақ назар аудара бастайды.
Балалардың өз
іс - әректі процесінде өздерін
қоршаған заттардың қасиеттері (түсі,
өлшемі,формасы) жөнінде айқын
да дұрыс түсініктері бірте-
Заттармен іс-әрекет жасағанда баланың сенсорлық тәжірибесі молаяды; заттарды сипап-ұстау арқылы бала олардың үлкендігін, формасын танып біледі. Ал егер оның іс әрекеті заттардың сапасын және баланың орындаған іс-әрекетін көрсететін ересектердің сөздерімен қосарласа жасалып отырса, баланың сөз қоры байып, ақыл-ойы дамиды. Балалрдың әр түрлі заттармен жасаған іс-әрекетінің тәжірибесі оларды ең қарапайым қорытынды жасауға келтіреді: әр түрлі заттар үлкен, кіші, ұзын, қысқа бола алады. Заттар сондай ақ дөңгелек (тәрелке,табақ,доп) және бұрыштары бар (кітап,үстел,дәптер) т.с.с. болып келеді.
Жыл басында
(сентьябрде) балаларды щағын топтарға
(төрт-бес баладан) бөліп
Сақиналарды жеке-жеке шығарып алады. Балалар бір сақинаны екіншісінің үстіне салып, олардың үлкендігі түрліше екендігіне көз жеткізеді. Тәрбиеші кезектестіріп балаларға ең үлкен сақинаны тауып алып, оны шыбыққа кигізуді ұсынады. Әр бала басқа сақиналардың ішінен ең үлкенін таңдап алып , бірақ алдыңғымен салыстырғанда ол кіші болып шығады. Тәрбиеші бұған балалардың назарын аударады және үлкен-кіші деген ұғымдардың салыстырмалы екендігімен оларды алғашқы рет таныстырады. Тәрбиеші ол сақиналардың бәрінің дөңгелек екенін атап айтады.
Осыдан кейін
тәрбиеші екінші ір пирамиданы
алады, бұл да бір түсті,
бірақ ол бара –бара кішірейе
беретін квадраттан
Балаларға сақиналары
мен квадраттары үстелге шашып
тасталған екі пирамида
Келесі сабақтарда
тапсырма күрделірек болуы
Мұндай сабақтардың
варианттары мейілінше көп
Көрсетілген үлгіні
есте сақтап қалу және есінде
қалғаны бойынща үлкендігі
Көзмөлшерін дамыту
мақсатынмен халық арасында
Нәрсенің өлшемін
оқып үйренгенде халық
Н.К. Крупская халықтық ойыншықтарға үлкен мән берген болатын . Бұл жөнінде ол былай деп жазды: «Бала әлі үлкен-кішіні айыра білмейді: оған үлкен-кішіні түсінуге көмектесетін ойыншықтар беріп отыру керек.
Бұл кезде ең
дұрысы – бірінің ішіне бірі
салынатын жұмыртқалар, әр
Н.К. Крупская
сондай-ақ балаларға «...
Осылайша, балалар
заттың өлшемдерімен және
Сабақтарда балаларға шамаларды салыстыру әдістерін үйреткен жөн. Осы мақсатпен ұзындығы, ені немесе биіктігі жөнінен өзгеше материалдар жиыны болу қажет. Өлшемдері бір-біріне кереғар картон (не ағашжолақтарды, мысалы, ені бірдей ұзын және қысқа жолақтарды немесе ұзындығы бірдей жалпақ және жіңішке жолақтарды т.с.с. пайдалануға болады).
Тәрбиеші бір
жолақты екіншісіне
Көрсетіп, түсіндіргеннен кейін барлық баллһаларға әр түске боялған, ұзындықтары түрліше жолақтар үлестіріліп беріледі. Жолақтарды біріне-бірін беттестіріп салу арқылы кімнің қандай жолағы ұзынырақ, ал қайсысы қысқарақ екенін анықтайды. Жолақтарды ұзындығын анықтау үшін ғана салыстырып қоймай, салыстыру процесін, сондай-ақ жолақтар арасындағы қатынастарды сөзбен айта білуге балаларды үйретудің маңызы зор: «Қызыл жолақ сары жолақтан ұзынырақ, ал сары жолақ қызыл жолақтан қысқарақ».
Сабақтың барысында
балалар екі-үш рет әр түсті
жолақтармен алмаса алады.
Балаларды бір жолақты екіншісіне тұтастыру әдісіне үйету бойынша сабақ жоғарыдағыға ұқсас өткізіледі. Бұл жағдайда ұзындығы (немесе ені) әр түрлі, бірақ түсі бірдей, жолақтарды пайдаланған жөн. Тұтастыру әдісін үйреткенде жолақтардың екі жағы: ең қысқа жағы вертикаль түзу сызық жасап біріне-бірі жалғасып келгендей, ал қысқа және ұзын түзу сызық жасап біріне-бірі жалғасып келгендей,ал қысқа және ұзын жолақтың ұзын жақтары дәлме-дәл келуі керектігіне балалардың назары аударылады.
Көрстілген әдіс іс-әрекетпен және сөзбен (айтылу арқылы) пысықталуы тиіс.
Көрстілген әдістерді
қолдана отырып, балаларға тәрбиеші
екі жолақты ені жөнінен
Жоғары-төмен,биік-аласа(ұзын-
Жуандық (жуан-жіңішке) жөнінде түсінік беру үшін ұзындығы бірдей, бірақ жуандығы жөнінен бір-біріне керағар қарындаштарды пайдалануға болады. Балалар биіктігі әр түрлі таяқшалар кіргізілген ұялар бұл жағдай үшін енді жараматынын байқайды. Ұяға тек жіңішке бір ғана қарындаш кіре алады, ал жуан қарындашқа үлкен ұя керек. Егер тақта жас балшықтан жасалған болса, балаларға көрсете отырып, жуан қарындаш үшін де ұя жасалады (бірақ ол жіңішке қарындашқа арнап жасалғаннан едәуір үлкен). Сонан соң ұяларға кіргізілген қарындаштарды салыстыру негізінде балалар олардың биіктігі бірдей , бір қарындаш екіншісінен жуан деген тұжырымға келеді.
Әр түрлі заттардың
арасындағы өзгешеліктер мен
қатынастарды айқындап алып (
Балаларды заттардың
өлшемедерінің тең еместігімен
және теңдігімен бірден
Алған білімдерді басқа сабақтарда да пайдалану қажет, мысалы, кең және тар соқпақтың суретін салу,ұзын және қысқа сәбізді пластилиннен жабыстырып жасау. Иллюстрацияларды қарастыру немесе әңгімелеп беру кезінде «Ағаш үйден биік» деген сөз тіркестерін пайдаланатын болсын немесе серуенде жүргенде ағаштар бұталардан биік , бір ағаштың діңі екіншісінің діңінен жуан, ағаштардың бұтақтары жуан және жіңішке, өзен қадағалап отыруы керек.
Ұзындық параметрлерінің
өзін тіпті сәбилердің де
Форманы ажыратып тану өте ерте басталады. Үш жасқа қараған балалар формалардың дөңгелек (домалақ) доп, дөңгелек тәрелке, дөңгелек табақ т.б. осы сияқты кейбір атауларын да меңгеріп алады. Бірақ балалар ойыншық түрінде қабылданатын геомтериялық фигуралардың: квадраттың, дөңгелектің балалар олардың формаларын айыра алмайды деген сөз шықпайды, олар: үй мен төбе жасау үшін куб және үшбұрыш керек, әдемі суретті бейнелеп көрсету үшін дөңгелек, квадрат, үшбұрыш т.с.с. керек болатынын айтады.
Информация о работе Кішкентайлардың екінші тобында балаларды оқытуды ұйымдастыру