Автор работы: Пользователь скрыл имя, 24 Апреля 2014 в 09:33, творческая работа
Рідна культура, як батько і мати, повинна стати невід'ємною частиною душі дитини, початком, що породжує особистість.
Зараз до нас поступово повертається національна пам'ять, і ми по-новому починаємо ставитися до старовинних свят, фольклору, в яких народ залишив саме цінне з своїх культурних здобутків.
Даний досвід роботи допоможе залучити дітей до народної культури свого народу. Завдяки цьому у дітей сформується уявлення про українську культурі. На заняттях вони ознайомляться з виробами народного мистецтва, з традиційними святами, іграми, піснями, потешками, казками, загадками.
Коровай приїхав нині.
Запашний і пишний.
Всіх на світі пригощай
В коло ставай, коровай,
Кого хочеш — вибирай.
Робітника
Він приїхав до нас з дарами
Тягачами, тракторами,
Нагорода — урожай,
Кого хочеш — вибирай.
Хлібороба
Він у тіні не лежав, А хліби ростив і жав! Хліборобе, в коло ставай, Кого хочеш — вибирай.
Мельника
Не молов він дурниці,
А муку на поляниці!
Мельнику, з нами погуляй,
Кого хочеш — вибирай.
Пекаря
Він не грів на печі бік —
Коровай він діткам пік.
Пекарю, з нами погуляй,
Короваєм всіх пригощай.
Слава урожаю в коморах!
Слава короваю на столах!
Слава дружним робітничим рукам!
(Т. Коломієць)
(Пригощання гостей короваєм).
Прислів'я.
Коли хліб на возі, нема біди в дорозі.
Хліб житній — батько рідний, а гречана каша — мати наша.
На чорній землі білий хліб родить.
Хочеш їсти калачі — не сиди на печі.
Без зубів лихо, а без хліба ще гірше.
Без хліба — суха бесіда.
Рибка без хліба — бридка.
Хліб та вода — нема голода.
Хліб — усьому голова.
Нема святішої святині, як хліб на нашому столі.
Вірші про хліб,
1. Лежить хліб на столі
Як сонечко в небі.
Він смачний і запашний,
Завжди у потребі.
2. Гарно випечений хліб
На столі у нас в хатині.
До нього бережно ставиться
І мала дитина.
3. Хлібина пишна на столі,
На ній рушник лежить.
Такий звичай в сім'ї моїй,
Ним можем дорожить.
4. Божий хліб, славний хліб!
Всі ми його любимо!
І про нього дбаємо,
І його голубимо.
За те, що він такий смачний,
Для нас хліб дуже дорогий.
5. Лежить хліб на білій скатертині —
Він дорогий для кожної людини.
Бо не може людина кожна
Жити довго, коли голодна
Моя сім’я
Конспект заняття з соціально – моральної лінії розвитку для дітей
старшого дошкільного віку ( 6 – й рік життя )
Мета. Розширити знання дітей про сім'ю: склад, взаємини, професії дорослих. Виховувати повагу до рідних.
Обладнання. Макет квітки, на пелюстках і в середині якої — невеличкі конвертики або розрізи, куди вкладають зображення дорослих і дитини.
Хід заняття
- Діти, сідайте колом і продовжимо бесіду про сім'ю. Ось послухайте, я вам прочитаю вірша:
Снилось мені ясне сонечко,
Що в хаті світило, —
А то лиш так моя мама
Дивилася мило.
Приснився мені легкий вітрик,
Що пестив волосся, —
А то мені моя мама
Гладила волосся.
Снилась мені ягідочка,
Як мед солоденька, —
А то мене цілувала
Мама дорогенька.
- Діти, про кого я прочитала вірш? Так, про маму. Вона найдорожча, найдорожча для вас. Про маму є дуже багато пісень і віршів. А знаєте чому? Справді, мама завжди поряд з вами. Хто з вас хоче прочитати вірша чи заспівати пісню про маму?
(Діти читають вірші).
Одна Батьківщина, двох не буває,
Хто рідну оселю свою забуває,
Місця, де вродились, завжди святі.
Той щасливий,той жиє
В кого мати рідна є.
Той біди вже не зазнає,
Бо про нього мати дбає.
- Молодці, гарні вірші читали. Діти, скажіть, що робить мама?
( Їсти готує і пере, і прасує, і шиє )
- А коли ви хворі, як допомагає мама? Так, вона дає ліки, ставить гірчичники.
Ось ми і поговорили про одного члена сім'ї. Про кого? Правильно, про маму. Ось ми на одній пелюстці викладемо малюнок мами.
- Діти, скажіть, хто разом із мамою створює затишок удома, у кого сильні, майстровиті руки. Давайте розглянемо картинки про татову роботу. А хто з вас розповість, де працює ваш тато? Що він робить?
(Розповіді дітей про батьків).
- А тепер на цій пелюстці викладемо малюнок батька.
- Послухайте ось такі лагідні слова:
Мій дідусь старенький,
Як голуб сивенький,
По садочку ходить
І мене, малого,
Онученька свого,
За рученьку водить.
По садочку ходить,
Яблучка знаходить,
Ще й дає горіхи
Мій дідуньо милий,
Як голубчик сивий.
З ним багато втіхи.
— Про кого йдеться у вірші? З ким із вас у сім'ї живе дідусь? Хто розповість про нього?
(Розповіді дітей).
- Молодці, діти, а тепер на пелюстці викладемо малюнок дідуся.
- А ще про кого з членів сім’ї ми не згадали? Хто вам і теплі рукавички зв'яже і казку розкаже, і смачненького наварить?
(Бабуся)
- Так, вірно. Дуже добре, якщо бабуся живе разом з вами. Розкажіть про своїх бабусь.
(Розповіді дітей).
- Так, я бачу, що ви любите своїх бабусь, адже разом із бабусею у хаті завжди затишок, пахне пиріжками, пряниками. Бабуся і на прогулянку піде з вами, і в дитячий садок вас відведе, і гарну казку розповість. Давайте на цю пелюстку викладемо малюнок бабусі.
- Це ми поговорили про бабусю, яка живе з вами, а якщо бабуся не живе з вами, то як її бачити? Так, треба часто відвідувати її, щоб вона раділа зустрічам. Ось послухайте, я прочитаю вам вірша:
Їде віз з гори в долину
До бабусі на гостину,
їде батько і матуся,
їде тітка Олюся, їде Юрчик-синочок —
Гостей повний візочок.
А бабуся старенька
Любим гостям раденька,
Любих гостей вітає,
Хлібом-медом пригощає.
— Діти, а хто ще є в сім’ї, про кого ми з вами ще не говорили? Правильно, це діти.
- Ось бачте, яка вона сім'я: і мама, і тато, і бабуся, і дідусь, і братики, і сестрички. Усі вони — сім'я. Викладемо на пелюстці малюнок дитини. Сім'я повинна бути дружною і міцною — тоді вона гарна, як наша квітка. А зараз, діти, спробуйте намалювати когось із вашої сім’ї — маму чи тата, чи ще когось, хто є у вашій родині. Потім ми розглянемо ваші малюнки і скажемо, чиї найкращі! Тож старайтеся малювати гарно, охайно.