Диференційний підхід до формування національного типу особистості в дошкільному навчальному закладі

Автор работы: Пользователь скрыл имя, 24 Апреля 2014 в 09:33, творческая работа

Краткое описание

Рідна культура, як батько і мати, повинна стати невід'ємною частиною душі дитини, початком, що породжує особистість.
Зараз до нас поступово повертається національна пам'ять, і ми по-новому починаємо ставитися до старовинних свят, фольклору, в яких народ залишив саме цінне з своїх культурних здобутків.
Даний досвід роботи допоможе залучити дітей до народної культури свого народу. Завдяки цьому у дітей сформується уявлення про українську культурі. На заняттях вони ознайомляться з виробами народного мистецтва, з традиційними святами, іграми, піснями, потешками, казками, загадками.

Вложенные файлы: 1 файл

Досвід роботи.docx

— 3.57 Мб (Скачать файл)

- Коли ви народилися? І скільки вам років?

(Опитує кількох  дітей).

- Коли народилися ви, ось там, високо в небі, в космосі загорілася зірочка (адже на небі, зірок багато, як людей на планеті Земля).

Ви щодень підростаєте і щодень росте-розростається ваша Зірочка і утворює малюнок.

У мене є конверти із малюнками, які зорі намалювали вам.

(Кожна дитина  одержує індивідуальний конверт, відповідно до свого Дня народження).

Ваше завдання скласти ці пазли у малюнок, і ви побачите, що ж для кожного з вас намалювали ваші зорі.

(Самостійна робота  дітей із роздатковими малюнками — пазлами, розповідь дітей про те, що їм намалювали їхні зірки, які зоряні малюнки у них вийшли).

 

 Клубок із думок

Мета. Закріпити знання дітей про родину, місто, державу. Формувати у дітей вміння висловлювати власну думку. Виховувати патріотичні почуття.

Хід гри

- Сьогодні ми з вами поведемо мову про вашу сім'ю, поговоримо про найстаріших членів вашої родини. В народі кажуть: «Нема в світі дорожчого, як родина».

- Кожна родина має свій початок, але не має кінця. Початком кожної родини є найстаріші її члени.

Бесіда за запитаннями:

1. За що ви любите свою бабусю (прабабусю), дідуся (прадідуся)?

2. Чому про бабусь кажуть, що то мудрість народу?

3. Пригадайте, які казочки, пісеньки вам розказувала чи співала бабуся?

4. А що цікавого вам розповідав дідусь?

5. Як ми повинні ставитись до найстаріших членів нашої родини?

6. Якими ласкавими словами ми називаємо їх?

Домашнє завдання.

Розпитати вдома про свій рід: ким були ваші предки? Де жили? Чим займалися?

Рекомендую інші теми для думок (обговорення), а саме:

1. Чим багата ваша сім'я, родина?

2. Найцікавіше місце в нашому місті?

3. Ким хочеш бути, як станеш дорослим?

4. Якою б ви хотіли бачити нашу Україну?

 

 Стара скриня

Мета. Закріпити знання про український національний жіночий та чоловічий одяг. Називати одяг та описувати характерні ознаки та призначення. Формувати усвідомлене ставлення дітей до традицій свого народу.

Обладнання. Старовинна скриня-куферок зразки українського національного традиційного одягу (жіночі блузи, чоловічі сорочки, шаровари, пояс, чоботи чорні та червоні, жупан, корсет, хустка, шапка, бриль, спідничка, вінок).

Правила гри. Вийняти зі скрині одну річ, назвати і описати її.

Хід гри

- Що це у нас стоїть?

(Звертаю увагу  на скриню. Відповідь дітей).

- Чому скриня була гордістю кожної оселі? Чому вона була обов'язковою у кожній світлиці?

- Що зберігали бабусі, прабабусі в скринях?

- Давайте відкриємо нашу стару скриню. Колись давно у нас на Радехівщині казали — куферок.

Завдання:

По одному підходите до скрині, відкривши її, берете одну річ що знаходиться у старій скрині і описуєте її, відповівши на запитання:

1. Що ти дістав із скрині?

2. Для чого ця річ?

3. Характерні ознаки речі, яку ти взяв?

4. Чим подобається тобі ця річ?

 

 Якого кольору слово?

Мета. Розвивати у дітей творчу фантазію, активне мовлення. Виховувати художні здібності.

Обладнання. Картинки із зображенням осіннього, зимового, весняних та літніх пейзажів, а також природних явищ, птахів, рослин.

Хід гри

Пропоную дітям розглянути картинки із зображенням пейзажів, визначити основні кольори пір року.

Завдання: необхідно дібрати колір до пропонованого слова, який може асоціювати або описати це слово.

Наприклад: слово «мама» — рожевий колір (колір обличчя), блакитний колір (очі мами), вишневий колір (губи), золотистий (хвилі волосся), зелений (радість, весна).

Рекомендовані слова для роботи з дітьми:

Україна, осінь, тато, бабуся, вулиця, дитячий садок, пролісок.

 

Добрий день, матусю Україно!

(Музично-літературна  композиція до Дня незалежності  України)

Ведуча. У нас багато гостей, поверніться до них обличчям, лагідно усміхніться, оченятами привітайте їх сердечно і щиро. Гостей дорогих ми вітаємо щиро. Стрічаємо хлібом, любов'ю і миром.

(Дівчинка вітає  всіх святковим короваєм).

Запрошуємо усіх до нашої господи на хліб і сіль, на слово щире, на бесіду мудру, на літературно-музичну композицію «Добрий день, матусю Україно», присвячену до Дня незалежності України.

Воскреснемо! Бо земля наша хоч і розіп'ята на хресті історії, але свята.

Воскреснемо! Бо ми вічно були на цій Богом даній землі як народ, і помолимося, хай рідне небо пошле нам силу для життя і воскресіння. Воскреснемо! Бо світиться нам у вікнах пророцтво Тараса. (Звучить Державний гімн України «Ще не вмерла Україна»).

Дитина.

Чом, чом, земле моя,

Так люба ти мені?

Чом, чом, земле моя,

Чарує так мене краса твоя?

Ведуча.

Тим, тим, дитино, знай,

Що тут ти вперше

Світ узріла з дитячих літ.

Дитина.

Чим, чим манить мене

Пташні твоєї спів,

Пахучий цвіт лісів?

Чим, чим манить мене

Вода річок, що тут пливе?

Ведуча.

Тим, тим, дитино, знай,

Що води і ліси — твій рідний край.

Дитино, глянь навкруг,

Яка твоя земля —

Красива, дивовижна і єдина.

Усе тут добре: ліс, гори і поля,

Бо це Вітчизна — наша Україна.

(Пісня «Батьківщина»).

Ведуча. Сьогодні ми у нашій світлиці поведемо розмову про найдорожче серцю кожної людини — Батьківщину.

У кожного з вас є батьківська оселя, дім, в якому ви живете, де живуть ваші рідні. Там проходить ваше дитинство, там вам затишно і добре.

Це і стежки, по яких ви ходите, це і ліси, поля, куди ви ходите на прогулянку. Це маленька ваша Батьківщина. А от коли скласти маленькі Батьківщини кожного з вас, вийде наша велика держава — наша славна Україна.

Діти. Україна моя починається

Там, де доля моя усміхається

І як небо, як даль солов'їна

Не кінчається Україна.

Вишита колоссям і калиною,

Вигадана співом солов'я,

Звешся веселково Україною,

Земле зачарована моя.

Ведуча. Чудова наша українська земля. Тож послухайте голос історії.

(Легенда про  Україну).

Є багато країн на землі

В них — озера, річки і долини,

Є країни великі й малі,

Та найкраща завжди — Україна.

У своєму рідному краї кожна травинка людині допомагає, кожна квіточка дарує усмішку, кожна пташечка співає тільки для тебе.

Діти. Є багато квіток запашних,

Кожна квітка красу свою має,

Та гарніші завжди поміж них

Ті, що квітнуть у рідному краї.

Є багато пташок голосних.

Любі, милі нам співи пташині,

Та завжди наймилішими з них

 Будуть ті, що у рідній  країні.

І тому найдорожчою нам

Є і буде кожну хвилину

Серед інших країн лиш одна —

Дорога нам усім Україна.

(Пісня «Мій  рідний край»).

Ведуча. Кажуть, що Вітчизна починається з пісень,

що так щиро лунають,

Та з тих рядочків віршованих,

Що діти ще змалку вивчають.

Діти.

Ти у піснях, у вишиванках,

У барвистих квітках навесні,

Вмиваєш росами щоранку

Свої простори осяйні.

Люблю тебе, моя Вітчизна мила,

Твої поля і небо голубе.

Бо ти дала мені малому крила,

То як же не любить мені тебе?

Люблю тебе, мій рідний краю,

Люблю, як матінку свою,

І вірним серцем я вбираю

Красу невимовну твою.

(Пісня «Наша  Україна»).

Ведуча. Жодне наше свято не обходиться без запального танцю. (Танець «Парами»),

Ведуча. Кожному народу дорога його мова. А нам, українцям, найдорожча і найближча до серця — українська. Поки живе мова на вустах народу, до того часу живий і народ.

Діти.

Мово, ти прекрасна, наче пісня,

Як калина пишна край води,

Наче сонце, що з-за хмари вийшло,

Щоб промінням напоїть сади.

Люблю тебе за щиру мову,

Що наче пісня солов'я,

Люблю тебе за тишу світанкову

Тебе, Вкраїнонько моя.

Ведуча. Українська пісня. Хто не був зачарований нею. Навіть у далекому зарубіжжі, українці, почувши рідну мелодію, пісню, зронять сумну сльозу. Адже вони далеко від рідної домівки. (Пісня «Україно-світ»).

Ведуча. Дівочою прикрасою українських дівчат є віночок. Це своєрідний оберіг, символ молодості, добра і надії. Кожна квіточка, вплетена до нього, щось символізує: волошка — це простота, ромашка — мир, ніжність і т. д. (Таночок з віночками).

Діти.

Ми є діти українські,

Український славний рід!

Дбаймо, щоб про нас маленьких

Добра слава йшла у світ.

Ведуча. Сьогодні ми на одну мить поринемо в далеке минуле нашої України, і помандруємо козацькими стежками. Хто ж такі козаки? Дійсно, це сміливі, хоробрі люди, що захищали Україну від ворогів. (Пісня «Козачата»),

Ведуча. Вміли козаки добре воювати, а ще краще — розважатися. Які цікаві змагання вони влаштовували! Давайте ж і ми позмагаємося, як козаки. Козацькі ігри-естафети.

1. «Хто швидше бублики збере».

2. «Чий кіш сильніший, або перетяганки».

Ведуча. Славно змагалися, молодці! Козаки гордилися б своїми нащадками. І людина, і народ, і мова — все це дари Божі, святині, які ми маємо берегти, як власне життя і чисту душу.

Мова українська живе під сонцем, відколи постав на землі наш народ. Нам хотілося сьогоднішнім святом запалити у ваших сердечках хоча б маленький вогник гордості за те, що ви — українці. Дай вам Бог здоров'я і наснаги зберегти той вогник і пронести його крізь своє життя. Будьте горді, чесні й розумні, любіть Україну.

Діти.

Земле рідна,

Щедрими колосися нивами.

Це до тебе хилиться небо голубе,

Щоб росли ми добрими,

Щоб росли щасливими,

Щоб завжди любили ми,

Рідний край, тебе.

(Танцювальна  композиція «Добрий день, матусю  Україно»),

Любіть Україну, як сонце любіть.

Як вітер, як трави, як води.

В годину щасливу і в радості мить,

Любіть Україну у сні й наяву.

Вишневу свою Україну.

Красу її вічно живу і нову

І мову їі солов'їну.

(Пісня «Любіть  Україну» у виконанні ансамблю  вихователів).

Ведуча. Воскресни, Україно!

Воскресни у вільних козацьких степах під своїм високим блакитним небозводом і засіяй на весь світ, як золоте сонце на куполі храму. Ти воскресни, Україно, бо маєш вірних синів і дочок своїх.

(Звучить пісня «Боже, великий єдиний...»).

 

 

 
Легенди-казки козацького роду

Конспект заняття з пізнавальної лінії розвитку

для дітей старшого дошкільного віку

( 6 – й рік  життя )

Мета. Продовжувати залучати дітей до перлин народної творчості. Виховувати любов до рідного слова — його краси, простоти і чарівної милозвучності. Знайомити дітей з легендами, спираючись на місцевий народознавчий матеріал. Виховувати любов до рідного краю, красу людських стосунків моральні якості.

Хід заняття

(Заходить господиня з дівчатами — прийшли з ярмарку. Звучить музика. Входять хлопці-козаки.)

Кошовий. Добрий день вам, господиня!

Господиня. Добрий день, люди добрі! Хто ви такі? Мабуть, здалека прийшли?

Кошовий. Ми — козаки. Були в поході, з ворогами билися, а зараз ідемо додому в Запорозьку Січ.

Господиня. Бачу, що зморилися, сідайте, будь ласка. А чи далеко вам ще йти?

Кошовий. Та ні, вже трішки залишилося.

Информация о работе Диференційний підхід до формування національного типу особистості в дошкільному навчальному закладі