Диференційний підхід до формування національного типу особистості в дошкільному навчальному закладі

Автор работы: Пользователь скрыл имя, 24 Апреля 2014 в 09:33, творческая работа

Краткое описание

Рідна культура, як батько і мати, повинна стати невід'ємною частиною душі дитини, початком, що породжує особистість.
Зараз до нас поступово повертається національна пам'ять, і ми по-новому починаємо ставитися до старовинних свят, фольклору, в яких народ залишив саме цінне з своїх культурних здобутків.
Даний досвід роботи допоможе залучити дітей до народної культури свого народу. Завдяки цьому у дітей сформується уявлення про українську культурі. На заняттях вони ознайомляться з виробами народного мистецтва, з традиційними святами, іграми, піснями, потешками, казками, загадками.

Вложенные файлы: 1 файл

Досвід роботи.docx

— 3.57 Мб (Скачать файл)

Жовтень

1. «Вечір загадок» — розвага.

2. «Осінній бал» — свято.

3. «Наш город» — дидактична гра, виховання шанобливого ставлення до праці дорослих, які працюють на землі.

Листопад

1. «Листя жовте і червоне опада, землю рідну укрива — СХД: поробки з листя, аплікація.

2. «Де козак — там і слава» — фізкультурна розвага.

3. «В дружбі — сила» — вивчення прислів'їв, приказок про дружбу.

Грудень

1. «Чекаю тебе, Миколаю» — малюнок до свята.

2. «Ой хто, хто Миколая любить» — дозвілля.

Січень

1. «Щедрик-щедрик» — різдвяні звичаї.

2. «Колядує вся родина» — щедрування, колядування.

Лютий

1. «В гостях у казки «Пан Коцький» — інсценізація.

2. «Мамина колискова» — дидактична гра «Сім'я». Розучування колискових «Ой ну, молі, коточок», «Котик волохатий».

Березень

1. «Тече вода із-за гаю» — вивчення віршів Т. Шевченка.

2. «Наша сила — сім'я єдина» — вивчення прислів'їв про сім'ю, родину.

3. «Зацвіла в долині...» — СХД: малювання цвіту калини тичком.

Квітень

1. «Ой лопнув обруч» — українські народні пісні та мелодії у виконанні дітей.

2. «Весна-красна» — розвага. СХД: малювання пальцем.

Травень:

1. «Мамине свято» — свято до Дня Матері.

2. «З бабусиної скрині» — закріплення знань про національний, традиційний одяг українців.

Старший дошкільний вік ( 6 – рік життя )

Вересень

1. «І на тім рушникові» — СХД: розмальовування рушників.

2. «Моя Україна» — вивчення віршів про Україну.

3. «Козацькі забави» — спортивна розвага.

4. «Скоро в школу» — піший перехід. Екскурсія до школи.

Жовтень

1. «Ой на наші торговиці» — СХД: малювання овочів, фруктів, розмальовування свистульки.

2. «Ходить гарбуз по городу» — розвага, інсценізація.

3. «Барви осені» — свято.

Листопад

1. «Гостинність нашого дому» — розмальовування посуду.

2. «Лисичка і Журавель» — драматизація казки.

3. «Пісня — душа народу» — година дозвілля.

4. Давайте познайомимося» — розгляд фотографій, бесіди про сім'ю, родину.

Грудень

1. «Екскурсія в казку» — інсценізація, настільний театр.

2. «Ой хто, хто Миколая любить» — година дозвілля.

3. «Лист до Миколая» — малюнок.

Січень

1. «Щедрик, щедрик, щедрівочка» — Різдвяні звичаї.

2. «Колядує вся родина» — щедрування, колядування.

Лютий

1. «З бабусиної скрині» — ознайомлення з національним одягом.

2. «Батьківщину ми любимо» — вивчення прислів'їв та приказок про Україну.

3. «День іменинника» — дозвілля.

Березень

1. «Ярмарок, ярмарок» — дидактично-рольова гра щодо ознайомлення дітей із народним декоративним мистецтвом, грошовими одиницями України.

2. «До бабусі на обід» — ознайомлення із національними стравами — ліпимо вареники.

Квітень

1. «Заспіваймо колисанку» — сюжетно-рольова гра «Сім'я» із вивченням колискових.

2. Розмальовування писанок.

Травень

1. Екскурсія в народний  музей.                      

2. «Батьківська спадщина» — бесіда про родину.

 

У кожного мова своя

Інтегроване заняття з пізнавальної лінії розвитку

для дітей

старшого дошкільного віку ( 6 – рік життя )

Мета. Закріпити знання про нашу державу Україну; розширити і поглиблювати знання про красу української мови за допомогою літературного слова, народного фольклору, української пісні, продовжувати вчити чітко, диференційовано користуватися інтонаційними засобами виразності при декламуванні віршів, мелодійністю при співі; формувати вміння усно, логічно правильно передавати почуте, побачене; виховувати патріотичні почуття, любов до рідної мови.

Обладнання. Вірші, українські народні пісні, малі фольклорні форми.

Хід заняття

Вихователь. У світі немає нічого кращого, дорожчого, як земля, країна, де ми всі народилися, живемо. Куди не кинь оком, вона дивує нас своїми чарівними барвами. Вона, як мама, у світі — одна.

— То як називається країна, де ми з вами народилися і живемо?

(Відповіді дітей).

Україна — це наш рідний край, земля, по якій ми ступаємо щодень, де ми вперше почули мамину мову, колискову пісню.

Ми — українці. Живемо у вільній і незалежній державі — Україні.

Кожна держава має свою державну мову: Польща — польську, Німеччина — німецьку, Росія — російську. А ми розмовляємо — українською мовою.

(Декламація вірша  «Рідна мова» Н. Красоткіної).

Рідна мова

     Дзвенить струмочком рідна мова,

Усі слова знайомі в ній,

Але вживати кожне слово

Ти правильно в мові зумій.

Тут треба всім багато знати,

3 дитинства правила учить,

На все життя запам'ятати

І мову понад усе любить.

Бо ж найтепліше рідне слово

Воно як мамина рука.

Крилате, ніжне, світанкове,

Хоч доля в нього нелегка.

 Воно з глибокого  джерельця 

Із лісу, степу, із трави...

Прийми його до свого серця

І з рідним словом вік живи

- Сьогоднішня бесіда — про нашу багату, мелодійну, чарівну, милозвучну і лагідну українську мову. Мова — наш душевний код, даний нам від роду, а без мови наш народ не був би народом.

- Народ наш завжди славився працелюбністю, щирістю, добротою, веселим характером, своєю мовою, українською піснею, бо завжди в Україні всі співали — і дорослі, і діти. Бо з піснею легше було жити, у ній можна передавати любов і тугу, щастя і радість, свої мрії і надії.

(Звучить магнітофонний  запис).

- Яка мелодія цієї пісні?

- Що можна під цю пісню робити? Рідною українською мовою людина не тільки розмовляє, співає, а й мислить. Адже мова наша така ж давня, як і земля, як український народ, тому багата наша мова народною мудрістю, висловами, загадками, приказками, скоромовками.

- Спробуйте і ви подумати і відгадати загадки, складені нашим українським народом.

Ні старому, ні молодому

Не дасть приступити до дому.

(Собака)

Яка голова не має носа?

(Капустяна)

Вам розкаже всі пригоди,

А сама мовчить ізроду.

(Книга)

Летить стріла вогняна, ніхто її не спійма.

(Блискавка)

- А знаєте, українська мова виховує людей, а допомагають у цьому прислів'я, приказки, які склав наш народ.

 «Слово не горобець, випустиш, не спіймаєш».

- Це говорить про те, що треба завжди подумати, що маєш сказати, щоб не образити і не скривдити людину, а це дуже важливо.

            «Хліб-сіль їж, а правду ріж».

- Прислів'я вчить говорити правду в очі, не боятися цього. Це виховує людину правдивою, сміливою, мужньою.

             «Умій сказати, умій і змовчати».

- Вчить, коли треба говорити, а коли й зупинитися.

             «Вмій жартувати, та й знай, коли перестати».

- Прислів'я закликає до стриманості в жартах, відчуття міри.

- А зараз ми з вами вивчимо скоромовку:

«Ти, малий, скажи малому, хай малий малому скаже, хай малий теля прив'яже».

- Багато славних українських письменників прославляли нашу мову у своїх віршах, своїми творами.

Т.Г. Шевченко писав:

Не цурайтеся того слова,

Що мати співала,

Як малого сповивала,

3 малим розмовляла.

- І українська поетеса Леся Українка возвеличувала рідну мову, а скільки віршів написано рідною мовою! Деякі з них ми вивчали.

(Декламування  дітьми віршів Лесі Українки  «Вишеньки», «На зеленому горбочку»).

- Багато віршів наших українських поетів стали піснями. Давайте заспіваємо жартівливу пісню «Танцювали миші».

- Ось така вона, українська мова — чарівна та найрідніша. Мова людини — це показник її вихованості, культури, розуму і мудрості. Тому вивчати рідну мову треба так, щоб розмовляти нею правильно, красиво. Українська мова того варта.

- Будьте наполегливі у вивченні рідної української мови, любіть її, адже ви народ України, ви її громадяни.

Не цурайтесь мови, люди,

Рідного джерельця.

Хай вона струмочком буде,

Хай піде до серця.

Хай вона в піснях лунає

Кожен день і в свято.

Соловейком хай співає

В українській хаті.

Бо ж вона така багата,

Українська мова

Неповторна і крилата,

І така чудова.

Не цурайтесь мови,

Не цурайтесь роду,

Як зачахне рідне слово,

Не буде народу.

           ( Є.Н. Красоткіна)

— То про що ми сьогодні з вами говорили?

Ми вели розмову з вами про українську мову, якою розмовляли наші предки, і якою розмовляємо ми.

 

Дидактичні ігри

Розділ «Рідний край».

Інтерв'ю.

Мета. Через гру поглибити та закріпити знання про свою сім'ю, про себе, свій день народження. Вправляти у веденні діалогу, вмінні висловлювати свою власну думку, виявляти ініціативу у спілкуванні з дорослими, розвивати діалогічне та зв'язне мовлення дітей. Виховувати почуття поваги, любові до своєї сім "і.

Хід гри

Вихователь (декламує уривок вірша «Моя сім'я).

Тато, мама, брат і я

Це не вся моя сім'я!

Я ще маю два діди,

І оба без бороди!

Я ще маю дві бабусі,

І обі вони Ганнусі.

Кажуть люди, що сім'я

Має мати аж сім «Я».

  1. Ось такий жартівливий віршик написав поет про сім'ю.
  2. З кого складається сім'я у вірші?
  3. Хто є у вашій сім'ї? (Опитує дітей).

А зараз я пропоную пограти у цікаву гру, яка називається «Інтерв'ю».

Усі ви дивитеся телевізор і бачите, як журналісти ведуть розмову із видатними людьми України: Президентом, депутатами Верховної Ради, письменниками, вчителями, лікарями, людьми різних професій. Вони задають питання і отримують відповідь. Це означає — вони у цих людей беруть інтерв'ю.

Сьогодні я буду журналістом, а ви знаменитими людьми. Отже, я у вас буду брати інтерв'ю. На мої запитання необхідно давати повні відповіді.

Але перше інтерв'ю я візьму у нашої гості (логопед, медсестра, вихователь іншої групи).

Запитання до гості:

1. Назвіться, будь ласка! Хто ви і де живете? Де працюєте?

2. Яка Ваша сім'я?

3. Якщо не секрет, то скільки Вам років, і коли Ви народилися?

4. Ваша улюблена справа? Вихователь-журналіст». Бачите, як гарно. Чітко відповіла наша гостя на мої запитання. Зараз я буду брати інтерв'ю у вас, вихованців старшої групи. Запитання до дітей:

1. Як тебе звати? Твоє прізвище?

2. Де ти проживаєш? Назви свою домашню адресу.

3. Коли ти народився і скільки тобі років?

4. Яка твоя сім'я? Як їх звати?

5. Де і ким працюють твої батьки?

6. Твоє улюблене заняття?

7. Назви свою улюблену домашню їжу? А що ти найбільше любиш у дитсадку із їжі?

(Опитує кількох  дітей).

Дякую усім, хто так багато мені розповів про себе. Я знаю, що кожен із вас має свою родину — тата і маму, братика і сестричку, дідуся і бабусю. Ви їх дуже любите, а вони люблять і піклуються про вас.

 

 

 

 Зоряний малюнок

Мета. Вчити дітей розуміти, що власне Ім'я, прізвище вказує на Індивідуальність, на статеву, родинну належність. Закріпити уявлення про зірки. Навчити складати та впізнавати на малюнку свій «Зоряний малюнок» — знак Зодіаку.

Хід гри

Вихователь (опитує кількох дітей).

- Назвіть себе. Якого ми роду?

- Хто ви (дівчинка чи хлопчик)! Кожна дитина, доросла людина має ім'я прізвище, яке вказує, хто ми, з якого роду, до якої родини належимо, хто наші батьки. Кожна дитина має маму, тата, дідусів і бабусь, братиків і сестричок. Це велике щастя і радість для вас. Але найбільше радіє дитина і кожна людина Дню свого народження.

Информация о работе Диференційний підхід до формування національного типу особистості в дошкільному навчальному закладі